Batohy

Batoh volíme podle toho, kam a na jak dlouho jedeme. Jiný batoh bude mít na víkendovou výpravu skautka a jiný světluška, protože záleží na tvé výšce a hmotnosti.

Na výlety nám postačí batůžek kolem 20 litrů, tak aby se ti tam vešla veškerá výbava a batoh bez problémů zapneš. Určitě by měl mít pevná záda, ideálně polstrovaná a dobře odvětraná. Pokud tohle tvůj výletní batůžek má, je to dobrý krok pro tvá zdravá záda. Nezapomínej také na to, že když bude pršet, tvůj batůžek by ti neměl zmoknout. Některé mají v sobě zabudovanou kapsu na pláštěnku určenou pro batoh, některé jsou vyrobené z nepromokavého materiálu. Tobě určitě postačí, když si přes sebe přehodíš pláštěnku nebo pončo.

Na víkendovou akci už je potřeba batoh o něco větší. Samozřejmě to záleží na tom, co všechno si s sebou musíš vzít. S tím co všechno si s sebou vzít poslechni zkušenější kamarády z oddílu nebo rodiče (není potřeba brát si s sebou celý pokojíček). Nikdy nezapomínej, že vše, co si do batohu zabalíš, poneseš na svých zádech! Optimální velikost pro starší skautky je kolem 55 – 65 litrů, mladším by měl vystačit batoh do 40 litrů. Batoh by měl mít vyztužená záda, bederní pás a prsní popruh, stabilizační a kompresní popruhy a popřípadě nastavitelný zádový systém.

Batoh je lepší volit o něco větší, aby se dovnitř pohodlně vešlo vše a nic na batohu zbytečně neplandalo. Batoh ověšený jako vánoční stromeček nevypadá hezky a navíc ti snižuje tvé koordinační schopnosti. To že máš v batohu ještě dost místa neznamená, že si do něj musíš nandat další zbytečné věci. Při výběru batohu bude určitě hrát svoji roli cena, a ta se odvíjí hlavně od kvality materiálu, ze kterého je batoh vyroben. Nejlepší tkaniny odolávají poměrně dobře vodě, jsou pevné a odolné na oděr a i po mnoha letech používání fungují bez problémů. Naprostá většina běžných batohů, i když má materiál zátěrový proti vodě, je dobré před deštěm chránit.


Na co se soustředit

V první řadě na dobrý nosný systém. Ten by měl být vyztužený (plastové nebo kovové výztuhy drží tvar celého batohu), měl by mít několik možností nastavení velikosti zad, být dostatečně měkký a dobře větrat. Popruhy musí být dostatečně široké a měkké, nejlépe anatomicky tvarované, ukotvené ve dvou místech. Měly by být pohodlné a netlačit.

Bederní pás nese mnohdy až polovinu váhy celého batohu. Musí být dostatečně široký, pevný a dobře polstrovaný, aby na kyčlích netlačil. Měl by jít snadno a rychle rozepnout. Hodí se pokud má bederní pás kapsičku, můžeš si do ní dávat klíče nebo peníze, a nemusíš tak batoh pořád sundávat.

Prsní popruh slouží k tomu, aby popruhy nesjížděly z ramen. Měl by být výškově nastavitelný a pružný, aby nebránil dýchání. 

Stabilizační popruhy slouží k optimálnímu nastavení popruhů a bederáků a zaručují, že batoh na zádech při pohybu dobře sedí. Zároveň by popruhy a přezky měly být umístěny tak, aby se daly pohodlně ovládat přímo při používání, bez nutnosti sundat batoh ze zad.

Co se hodí vědět

stahovací) na dva prostory. Spodní menší se samostatným zipovým vstupem (většinou používaným na spací pytel) a horní větší se stahovacím vstupem nebo nástavcem, který je překrytý nastavitelným víkem. Víko zpravidla obsahuje i zvenčí přístupnou kapsu na věci, které je potřeba mít při ruce (pláštěnka, osobní lékárnička). Existují i batohy s čelním vstupem, které se dají otevřít jako kufr a přehledněji se balí, ale zase se nedají „našlapat“, jako batohy s horním plněním.

Boční kapsy, buď pevné nebo odpínací, jsou dobrým úložištěm na drobnosti, ale zvětšují šířku i váhu batohu. Obecně platí pravidlo, že kde projdu já, měl by pohodlně projít i můj batoh. Hodí se i plochá kapsa na mapu z čela batohu a kapsička na klíče na bederním pásu. Současným trendem jsou sice praktické, ale mechanicky snadno poškoditelné síťované kapsy. Velké množství řemínků, popruhů, poutek a cingrlátek je na batohu určitě na škodu, protože vás pak při průchodu lesem chytí každá větev, ale základní kompresní a připevňovací pásky by měly být samozřejmostí. Dá se s nimi zmenšit objem, když není batoh zcela naplněn, a zároveň je možné jimi k batohu v případě potřeby cokoli přichytit (karimatka, mokrá pláštěnka).   

K inspiraci těchto řádků posloužil článek z časopisu Skaut (12/2009 s. 20) - poskytl Limansport.cz