Boty na túru

O nohy je potřeba správně pečovat, vždyť chodit musíme téměř pořád, a proto bychom měli dbát na dobrý výběr obutí. Špatná velikost nebo typ bot může z krásného výletu udělat nepříjemný zážitek. 

Jak by měla vypadat bota na výpravu?

Výběr bude samozřejmě záležet na tvých preferencích a na tvých finančních možnostech. Obecně platí pravidlo, že do čím náročnějšího terénu se chystáš, tím pevnější boty by sis měla pořídit. Určitě by to měla být bota „kotníková“ s pevnou podešví (podrážkou). Některé na první pohled „akční podrážky“ se dají skoro srolovat, pro náš účel nejsou až tak vhodné a při chůzi v terénu bys pak cítila každý kámen. Tuhost „podrážky“ je závislá hlavně na plastových vložkách v mezipodešvi (izolační a tlumící vložka).

Dostačující budou určitě pro svoji lehkost a snadnou údržbu boty v kombinaci textil-kůže. Měly by mít zpevněnou patu a zvýšenou gumovou špičku nebo obsázku proti okopu. Lepší je zvolit model se značkovou membránou, ale protože ti ještě možná poroste noha, postačí i membrány či zátěry neznačkové a tím pádem i levnější. 

Jak se o boty starat?

Zašpiněnou botu zbav kartáčkem a vodou nečistot (občas je třeba vymýt i vnitřek boty) vyndej pokud to jde vložky a povol nebo vyndej tkaničky, nechej je pomalu vyschnout. Nikdy boty nesuš na intenzivním teple – topení, kamna, trouba na pečení, prudké slunce. Pro vysušení vnitřku bot můžeme použít zmuchlané noviny, které rychleji vysají případnou vlhkost. Po vyschnutí boty naimpregnuj přípravkem vhodným na daný typ obuvi. Říkáš si teď, ale co na táboře, tam se stává, že mokré boty dáváme ke kamnům. Ano to je pravda, ale rozhodně by tento postup neměl být častý, botě to škodí.

Na kožené boty je vhodnější použít nátěr nejlépe na bázi vosku, na boty kombinované se lépe hodí impregnační nástřiky. Pokud má bota membránu, je potřeba volit impregnační přípravek, který je atestován na membrány – to bývá uvedeno na obalu. Některé prostředky kůži jen impregnují, a proto je čas od času potřeba použít nějaký prostředek na údržbu a výživu kůže.

Ve všech botách, ať budeš dělat, co chceš, se nohy potí a potit budou, a proto nečekej ani od trekových či kožených bot zázraky. Ale v kombinaci s dobře vybranou funkční ponožkou můžeš mít i po celodenní túře dobrý pocit a nohy v pohodě.

Jak správně boty vyzkoušet?

Bota by měla na noze dobře sedět. Zkoušej proto obě boty a to nejlépe s funkční trekovou ponožkou, kterou budeš nejčastěji používat. Mysli na to, že v letním odpoledni a v zimním období budeš v botě potřebovat prostoru ještě o něco více. Boty si pořádně zašněruj a zkus se v nich projít (dej tomu čas třeba i půl hodiny) a to nejen po rovině, ale třeba i po schodech nebo nakloněné rovině (pokud ji v obchodě mají). Boty by měly být dostatečně velké. Prsty se nesmí dotýkat ve špičce, a to ani při sestupu, zároveň se bota nesmí vyzouvat nebo se v ní noha protáčet. Po nákupu bot si je doma nazuj a choď v nich. Je to dobrý způsob jak zjistit, zda tě boty skutečně netlačí i po nějakém čase, a zda si na ně zvykneš. Pokud je totiž nepoužiješ venku, můžeš je ještě v obchodě vyměnit za jiné. Před prvním větším treku si boty ještě prošlápni venku. 

K inspiraci těchto řádků posloužil článek z časopisu Skaut (12/2009 s. 20) poskytl Limansport.cz