Jak si zabalit batoh?

Existuje mnoho způsobů, jak si zabalit batoh a čím má člověk více zkušeností, jde mu to lépe. Můžeš se proto zeptat svých kamarádů v oddíle nebo si přečíst následující tipy a triky. Určitě neuškodí, když si tohle všechno vyzkoušíš několikrát a budeš experimentovat, jak věci nejlépe uložit. Po sbalení je třeba batoh vyzkoušet i na zádech, teprve pak se pozná, jestli opravdu sedí.


Než začneme balit

 1. Vyber si raději větší batoh, do kterého dáš méně věcí, než aby ses snažila narvat hodně věcí do batohu malého.
 2. Ber si s sebou jen nezbytně nutnou výbavu – zde platí pravidlo, každý gram je na zádech jako kilogram! Na jednu hromadu si polož všechny věci, které si s sebou chceš vzít a teď se zamysli, co všechno si s sebou opravdu musíš vzít. Ber si sebou takové věci, které můžeš ztratit nebo ušpinit. Pamatuj si, že jediným tvým zavazadlem by měl být batoh (nikdy si neber spacák nebo další tašku do ruky).
 3. Z batohu by ti nemělo nic viset (ani spacák). Zbytečně by tě svým houpáním a pohybem neustále zatěžovaly. Na batoh si ale můžeš připevni např. mokré tričko, aby ti na slunci rychleji uschlo.
 4. Na batohu povol všechny kompresní pásky, přezky a spony.
 5. Každá věc má v batohu své místo. Praktické je vědět, kde co najdeš.

Balení

 1. Spacák a ostatní věci (např. na spaní), které nebudeš během dne potřebovat, si dávej dospod batohu. Nezapomeň, že takový spacák ti nesmí při pokládání batohu do mokré trávy navlhnout!
 2. Těžké věci si dávej k zádům a výše, aby tě zatěžovaly co nejblíže nad těžištěm těla. Batoh je tak stabilnější a méně táhne dozadu. Navrch batohu si dávej věci na převlečení a jídlo, které potřebuješ během dne.
 3. Důležité věci si dávej nahoru na lehce přístupná místa batohu – např. do kapes atp. (jídlo, pláštěnka, doklady, peníze, nůž, baterka, mapa, toaletní papír). Je šikovnější pohodlně vytáhnou svačinu ze snadno přístupného místa, než vytáhnout všechny věci z batohu a následně najít slisovanou svačinu na dně batohu. Tyto věci proto bal jako poslední.
 4. Duté věci něčím vyplň (do ešusu dej jídlo, do bot ponožky atp.). Pozor věci v ešusu by ti neměly rachtat!
 5. Střídej stlačitelné a nestlačitelné věci (svetr – konzerva).
 6. Lehkou karimatku si můžeš připevnit svisle z boku podél batohu. Na druhou stranu si zase můžeš připevnit láhev s pitím
 
Po sbalení

 1. Po pečlivém narovnání věcí v batohu postupně utáhni kompresními pásky po bocích a poté i po délce batohu. Náklad se pak nemá snahu sesypat na dno batohu, ale rozprostře se po celé délce zad a ponese se tak daleko pohodlněji.
 
Postřehy na závěr balení

 1. Máš-li batoh na zádech, dbej na to, abys nikoho nesrazila.
 2. Batoh ležící na zemi má v ohrožení své přezky a spony, které pohorkám kolemjdoucích těžko odolají.
 3. Správně zabalený batoh by měl už od pohledu vypadat hezky, kompaktně a rovnoměrně.

Zásady pro nošení batohu
 
 1. Batoh nesený příliš vysoko tě potáhne svojí vahou dozadu.
 2. U batohu nesený příliš nízko ti bederní pás, který je na zadku, s váhou batohu nepomůže.
 3. Správně nasazený batoh – délka ramenního popruhu od upevnění na batohu na rameno je přibližně 7 cm, přitažené stabilizační popruhy a kompresní pásky. Bederní pás se nachází na úrovni beder, tj. lehce nad zadkem, „začátek zad“.
 4. Prsní pás se nosí zapnutý na hrudi, nikoliv u krku.

Podle našich zkušeností a  článku z časopisu Skaut (12/2009 s. 20) poskytl Limansport.cz